Ostatnimi czasy dostaliśmy od prowadzącego zadanie na zaliczenie. Mamy napisać trójwarstwową aplikacje wykorzystującą bazę danych, JSF i inne do tej pory poznane elementy Javy EE, a także technologie dotychczas nie omawiane (im więcej tym lepiej). Używanie serwera aplikacji, który był przedstawiany na zajęciach (Geronimo) jest raczej niewskazane. Postanowiliśmy więc spróbować swoich sił z niedawno wydanym JBossem 5.0.
Aby cieszyć się nowiutkim serwerem musimy zainstalować wtyczkę do Eclipsa, a mianowicie dostarczaną przez JBossTools, JBossAS Tools. Potrzebować będziemy wersji 2.0 tej wtyczki znajdującej się w pakiecie JBossTools 3.0 beta1, ponieważ na niższej wersji nie chce ruszyć najnowszy JBoss(przynajmniej u mnie). Mamy 2 możliwości dodania JBossTools'a:
- Wchodzimy tutaj , ściągamy wtyczki z działu Development Downloads, interesuje nas głównie JBossAS Tools, dzięki któremu odpalimy JBoss'a w Eclipsie, chociaż inne wtyczki też mogą się przydać. Po ściągnięciu i wypakowaniu wystarczy wrzucić wszystko do katalogu Eclipsa. Restartujemy Eclipsa, jeśli był uruchomiony.
- Drugim sposobem jest dodanie wtyczek prosto z Eclipsa. W tym celu przechodzimy do Help->Software Updates, klikamy na zakładkę Availible Software, nastepnie Add Site i wpisujemy
http://download.jboss.org/jb
osstools/updates/development
, OK. Pojawia się nowa gałąź w oknie. Wybieramy interesujące nas wtyczki, pamietajmy o JBossAS Tools, instalujemy i zgadzamy sie na restart Eclipsa.
Po restarcie przechodzimy do zakładki Servers klikamy prawym na puste pole New-> Server. Z folderu "JBoss, a division of Red Hat" wybieramy JBossAS 5.0:
Dodajemy Server runtime enviroment, jako home directory wybieramy
\folderDoKtoregoWypakowalismyJBossa\jboss-5.0.0.GA\
, ustawiamy konfigurację na default, następnie JRE, Finish, Next Next i voila: Powinien się pojawić JBoss 5.0 Server na liście naszych serwerów. Można już go wystartować żeby być pewnym, że wszystko działa:
Proponuję jeszcze ustawić, aby serwer nie republish'owal automatycznie projektu po zapisaniu któregoś z plików projektu. Ja i Dominik mamy tendencje do częstego zapisywania plików i ta opcja bardzo nas drażniła. Aby ją wyłączyć klikamy 2x na nasz serwer w zakładce Servers a następnie Publishing i zaznaczamy Never publish automatically.
Od siebie tylko dodam,że samo publishowanie szczególnie po zmianach w beanach i encjach może okazać się niewystarczające i konieczne jest wyrzucenie projektu z serwera i ponowne jego dodanie( Add/Remove Project ).
OdpowiedzUsuń